Du är här

Om Ålcom

Ålcom är ett åländskt bolag med huvudsakligt syfte att serva ålänningar och åländska företag med infrastuktur och tjänster inom bredband, mobiltelefoni och digital-TV.

Ålcoms historia går tillbaka till slutet av 1980-talet och bildandet av de två bolagen Ålands Datakommunikation Ab och Ålands Mobiltelefon Ab.

I slutet av 1980-talet avreglerades mobiltelefonmarknaden i Finland. I samband med detta bildades bolaget Ålands Mobiltelefon Ab (ÅMT) av Mariehamns Telefon Ab och Ålands Telefonandelslag i januari 1989. Bolaget startade upp mobilnät på 400 MHz-området och bestod till en början av en central och fyra basstationer placerade i Brändö, Föglö, Jomala och Saltvik. Nätets konkurrensfördel var åländskheten och priset och var en viktig utgångspunkt för framtida utveckling av mobilnätet på Åland.

Parallellt pågick utvecklingen av att erbjuda Internetuppkoppling till privatpersoner på Åland. I början av 1990-talet fanns det två Internetföretag på Åland, Ålands Nättjänster som grundades av Conny Rosenberg och Thomas Holmström och Alandia Online som grundades av bl a Mikael Holmström, Kurt-Erik Lindqvist, Marcus Karlsson och Kim Pihl. Dessa två bolag slogs i december 1996 ihop till Ålands Datakommunikation Ab för att erbjuda bredbandstjänster till alla ålänningar.

Från att ha varit delägare i Ålands Datakommunikation Ab sedan starten, förvärvade Mariehamns Telefon Ab och Ålands Telefonandelslag samtliga aktier i bolaget år 2010 så att vardera bolag ägde 50 %. Med samma ägare kunde man den första januari 2012 fusionera Ålands Datakommunikation Ab med Ålands Mobiltelefon Ab samtidigt som marknadsföringsnamnet för hela bolaget blev Ålcom (Ålands Telekommunikation Ab).

Förutom bredbandsuppkopplingar och mobiltelefoni erbjuder Ålcom idag IPTV och olika företagstjänster som växelsystem, webhotell och domäntjänster. Ålcom har butik och kundtjänst på Storagatan 6 i Mariehamn. Företaget jobbar i nära samarbete med de två telefonbolagen. Idag sysselsätter Ålcom ca 30 personer.

Grafisk profil

Social media-policy

Vi finns tillgängliga på Facebook och besvarar frågor under våra normala öppethållningstider. Vi uppmanar aldrig kunden att uppge lösenord eller sekretessbelagda uppgifter.

Kontaktuppgifter

Vi finns på Storagatan 6 !

Du hittar Ålcoms kundtjänst och butik på Storagatan 6. Här sitter även vi som sköter dina fakturaärenden. Förutom våra tjänster bredband, IPTV och mobilabonnemang säljer vi även telefoner, modem, surfplattor och tillbehör (som laddare och bookcase). Dessutom ger vi förstås dig som kund hjälp med det du behöver.

Det går givetvis bra att ringa oss, eller så kommer du in och träffar oss personligen!

Styrelse

Jonas Sundborg, ordörande, tfn +358 (0)18 41053 jonas.sundborg@altel.ax
Anders Johnsson, medlem, tfn +358 (0)18 27442 anders.johnsson@mtel.ax

Ledningsgrupp

Daniel Dahlén, Verkställande direktör, tfn +358 (0)18 23 500, daniel.dahlen@alcom.ax
Peter Löfman, Nätverkschef, tfn +358 (0)18 23 500, peter.lofman@alcom.ax
Tom Bengtsson, Ekonomichef, tfn +358 (0)18 23 500, tom.bengtsson@alcom.ax 
Thomas Lax, CTO Mobil, tfn +358 (0)18 23 500, thomas.lax@alcom.ax 
Valter Ulenius, Serverchef, tfn +358 (0)18 23 500, valter.ulenius@alcom.ax
Veronica Wolff, Sälj- och Marknadschef, tfn +358(0)18 23 500, veronica.wolff@alcom.ax

Våra öppettider

Butiken

Vardagar: 09.30 - 17.30
Lördag: 11.00 - 14.00

Support

Vardagar: 08.30 - 17.30

Ekonomi & faktura

Vardagar: 09.00 - 16.00

Kontakta Ålcom

Växel

+358-(0)18-23 500

Support & Spärrtjänst

 +358-(0)18-22 222

Besök oss

Storagatan 6
AX-22 100 Mariehamn